Słowem wstępu, czyli skąd pochodzi Rum?

Jakie jest pochodzenie Rumu – tego dokładnie nie wiadomo. Przypuszcza się, że jego produkcję rozpoczęto w okolicach Karaibów w XVII wieku. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa „sacharum”, co oznacza cukier. Głównym centrum produkcji rumu na świecie była Jamajka, z której sprowadzano jego spore ilości.

W jaki sposób wytwarza się Rum?

Nie jest tajemnicą, ze to cukier odgrywa kluczową rolę w przypadku Rum’u. Podczas jego produkcji, powstaje tzw. melassa, czyli bardzo słodka i gęsta ciecz. Ciecz tak słodka, ze musi być rozcieńczona wodą. Do tak powstałego płynu dodaje się pianę powstającą z produkcji cukru (tzw. skimming), oraz bezalkoholową pozostałość z poprzedniej destylacji, czyli tzw. dunder. W tym momencie mamy gotowy tak zwany zacier, który przeznaczony jest do fermentacji w wielkich kadziach.  Fermentacja trwa z reguły około 10 dni. Po tym czasie przyszły rum jest gotowy do destylacji w specjalnej aparaturze. Po tym procesie Rum musi lezakować, w zależności od jego gatunku – od 3 miesięcy do nawet kilku lat.

Jeżeli Rum jest lezakowany w beczkach drewnianych (a konkretnie dębowych),  wyciąga on z drewna substancje smakowe oraz zapachowe, co nadaje mu jasno brązowej, a wręcz żółtawej barwy. Często jest on dodatkowo filtrowany, aby końcowy produkt posiadał kolor przeźroczysty.

Przeznaczenie Rumu

Rum jest napojem idealnym do wszelkiego rodzaju drinków. Praktycznie każdy jego gatunek nadaje się do mieszania z innymi składnikami.  Oprócz koktajli alkoholowych, rum stosuje się w produkcji domowych nalewek.