Klasyka gatunku która wszędzie smakuje inaczej. Charakterystyczny smak rumu z limonką i miętą w lodowej oprawie – tak mniej więcej wygląda klasyczne Mojito (czyt. mohito).  Drink jest bardzo orzeźwiający oraz smaczny, co zachęca do spożywania go w większych ilościach szczególnie w upalne dni. Poniżej prezentuję przepis na Mojito który stosuję od dłuższego już czasu – od razu zaznaczam, że jego smak jest bardzo intensywny, co – jak się okazało – wielu osobom przypadło do gustu. Zatem zaczynamy. To czego potrzebujemy do wykonania Mojito to:

  • Limonka (pokrojona na 8 części),
  • Rum biały (koniecznie dobrej jakości) – 50ml,
  • Cukier brązowy (ale nie kandyzowany, tylko trzcinowy),
  • Liście świeżej mięty,
  • Kruszony lód,
  • Odrobina syropu cukrowego.

Pora na przygotowania. Na dno szklanki wsypujemy brązowy cukier, trzy części limonek oraz kilka liści mięty. Ugniatamy wszystko w szklance za pomocą mudlera, tak żeby limonki dobrze puściły soki, a liście mięty rozdrobniły się i uwolnił się ich aromat. Wsypujemy mniej więcej do połowy kruszonego lodu i na niego kładziemy 2 części limonki, wyciśnięte palcami nad szklanką. Zasypujemy do końca kruszonym lodem, wlewamy z 2 łyżeczki syropu cukrowego (lub więcej jeśli drink ma być bardziej słodki niż kwaśny). I teraz element najważniejszy – na całość wlewamy rum (można w tym momencie dodać jeszcze mięty oraz wycisnąć jeszcze limonki) i dosypujemy kruszonego lodu dla efektu. Powinien powstać charakterystyczny, lodowy czubek.

W ten sposób wyszła nam pełna szklanka rewelacyjnego napoju, w którym jednak czegoś brakuje :) Jak się okazuje, do Mojito dolewa się gazowanej wody mineralnej – o ile jest miejsce w szklance :)  Dla osób bardziej ceniących sobie moc – można dolać jej symboliczną ilość. W żadnym wypadku nie należy stosować barbarzyńskich sposobów w postaci dopełnienia napojami typu sprite lub 7-up(!)