Sambuca to słodki likier rodem z pięknego kraju jakim są Włochy. W smaku słodki, o płynnej konsystencji, w większości przypadków bezbarwny, chociaż bywa również zabarwiany.
Jako składnik drinków występuje dosyć rzadko, ponieważ pije się Sambucę samą, bez żadnych dodatków. Mało tego, Sambuca jest przed podaniem podpalana, i oprócz jej wypicia wdycha się również jej opary przez słomkę!
Zatem przystępujemy do dzieła. Poniżej lista rzeczy niezbędnych do wykonania efektywnego show:

  • Likier Sambuca (50 ml)
  • Kieliszek do koniaku (1 sztuka)
  • Szklanka do whisky (1 sztuka)
  • Serwetka (1 sztuka)
  • Rurki (2 sztuki)

W pierwszej kolejności należy przygotować niezbędne rekwizyty. Zagiętą końcówką rurki dziurawimy serwetkę na samym środku i przeprowadzamy rurkę aż za jej zagięcie i odkładamy na bok.
Do kieliszka do koniaku wlewamy Sambucę, dosypujemy troszkę cukru i podpalamy. Okręcamy szklankę pod kątem nad szklanką, mniej więcej około pół minuty, nie dłużej niż minutę (trzeba zwrócić uwagę na jakość szkła, żeby kieliszek nie pękł!). Po tym czasie z odpowiedniej wysokości przelewamy do szklanki,a na sam koniec zatykamy kieliszkiem do koniaku szklankę, żeby płomień zgasł. W tym momencie podajemy gościowi do spożycia, a sam kieliszek w którym była wcześniej podpalana Sambuca kładziemy na serwetce, tak żeby wystająca końcówka rurki znalazła się przykryta.
Po wypiciu likieru nasz gość ma za zadanie wdychać przez rurkę pozostałe opary :) Efekt gwarantowany. Zabawa przednia, nie mówiąc o niesamowitym przedstawieniu które się rozgrywa.

Znanych jest kilka wersji spożywania Sambuki – oprócz cukru można zastosować cynamon, sypiąc go podczas przelewania alkoholu, oraz wcześniej dodać do szklanki 3 ziarna kawy, co ma dla Włochów znaczenie symboliczne.

Na zdrowie :)